2-1024x571

Aşağıdaki linkten Ziyaret Formundaki Gözlemevine (UZAYBİMER) ziyaret istiyorsanız tıklayınız  
seçeneğini seçerek  merkezimizi ziyaret etmek isteğinizi iletebilirsiniz.

Ziyaret Formu

 

SIKÇA SORULAN SORULAR:

SORU: Gündüz yıldız görebilir miyiz?

YANIT: Hayır, Güneş ışınlarının atmosferimizdeki etkileşmelerinden dolayı gündüz olduğu zaman gece gördüğümüz yıldızları göremeyiz. Güneş de bir yıldızdır, ancak gözle doğrudan bakılmaz. Bunun için Güneş filtreli teleskopumuz mevcuttur.  Ama eğer yıldızları görmek istiyorsanız, ilan edilecek program dahilinde, hava tamamen açık ve bulutsuz ise akşam hava karardığı andan itibaren ve gelen ziyaretçilere teleskoplarımız ile gök cisimlerini gösterip tanıtacağız.

SORU: Burası Planetaryum (gezegenevi) değil midir?

YANIT: Hayır burası GÖZLEMEVİ’dir. Gözlemevi’nde sadece gökcisimleri istenilen dalgaboyunda düzenlenmiş araç ve gereçlerle (teleskoplar) gözlenir. Alınan veriler (ışık veya radyo sinyali) daha sonra ilgili araştırmacılar tarafından çalışılmak üzere kayıt edilir ve analizleri yapılır.

SORU: Gözlemevinde neleri gözleyebiliriz?

YANIT: Radyo Teleskop tanıtımı yapılarak bununla ne tür gökcisimleri gözleneceği anlatılır. Bir gözlemevi’nin nasıl çalıştığı ve amaçları anlatılır. 

 

SUNUŞ————

Merkezimiz, halkımızın ve ilkokul, ortaokul ve liselerle üniversite öğrencilerinin astronomi ve uzay bilimleri konularına yönelik eğitimine katkı sağlamak amacıyla ziyarete beli bir program dahilinde açıktır. 

ERCİYES KOLEJİ

Erciyes Koleji, 9 Ekim 2017 tarihinde Erciyes Koleji konferans salonunda Erciyes Üniversitesi UZAYBİMER Müdürü Prof.Dr. İbrahim Küçük’ü ağırladı. Fen Bilgisi dersi ilk ünitesine bağlı olarak 5.sınıf öğrencileri ve velilerine yönelik düzenlenen seminerde güneş, dünya ve ay hakkındaki bilgilendirmeler yapıldı. Tüm veli ve öğrencilerin ilgiyle izlediği seminerde keyifli vakitler geçirildi.

BESİME ÖZDERİCİ İLKOKULU

ERÜ AUBB 17 Ekim 2017 tarihinde Besime Özderici İlkokulu 5. Sınıf öğrencilerini ağırladı. Konferans Salonumuzda Bölüm öğretim elemanımız Dr. Mustafa Kürşad YILDIZ tarafından kendilerine Güneş Sistemi, Gezegenler ve Evren hakkında bilgiler verildi. Ardından merkezimizi gezdiler.

YENİ NESİL KOLEJİ

   

ERÜ AUBB 18 Ekim 2017 tarihinde Yeni Nesil Koleji Ortaokul öğrencilerini ağırladı. Konferans Salonumuzda UZAYBİMER Müdürü Prof.Dr. İbrahim KÜÇÜK tarafından kendilerine Güneş Sistemi, Gezegenler ve Evren hakkında bilgiler verildi. Ardından merkezimizi gezdiler.

BESİME ÖZDERİCİ ORTAOKULU

ERÜ AUBB 19 Ekim 2017 tarihinde Besime Özderici Ortaokul öğrencilerini ağırladı. Konferans Salonumuzda UZAYBİMER Müdürü Prof.Dr. İbrahim KÜÇÜK tarafından kendilerine Güneş Sistemi, Gezegenler ve Evren hakkında bilgiler verildi. Ardından merkezimizi gezdiler.

ALPASLAN İLKOKULU

ERÜ AUBB 24 Ekim 2017 tarihinde Alpaslan İlkokulu 5. Sınıf öğrencilerini ağırladı. Konferans Salonumuzda Bölüm öğretim üyemiz Dr.Öğretim Üyesi İnci AKKAYA ORALHAN tarafından kendilerine Güneş Sistemi, Gezegenler ve Evren hakkında bilgiler verildi. Ardından merkezimizi gezdiler.

ERCİYES KOLEJİ OKUL ÖNCESİ SINIFI

ERÜ AUBB 25 Ekim 2017 tarihinde Erciyes Koleji Okul Öncesi öğrencilerini ağırladı. Konferans Salonumuzda Bölüm öğretim elemanımız Dr. Mustafa Kürşad YILDIZ tarafından kendilerine Güneş Sistemi, Gezegenler ve Uzay hakkında bilgiler verildi. Ardından merkezimizi gezdiler.

İSTEM KOLEJİ 

İSTEM Koleji, 26 Ekim 2017 tarihinde İSTEM Koleji konferans salonunda Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı ve UZAYBİMER Müdürü Prof.Dr. İbrahim Küçük’ü ağırladı. Fen Bilgisi dersi ilk ünitesine bağlı olarak 5. ve 6.sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen seminerde güneş, dünya ve ay hakkındaki bilgilendirmeler yapıldı. Yoğun ilginin olduğu seminerde öğrencilerin meraklı soruları eşliğinde ilginç ve keyifli vakitler geçirildi. Ardından merkezimizi gezdiler.

ERCİYES İLKOKULU ANA SINIFI 

Erciyes İlköğretim Okulu Ana Sınıfı öğrencilerine, 09 Kasım 2017 tarihinde Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Öğretim Üyelerinden Dr.Öğretim Üyesi Nurten FİLİZ AK tarafından dünya ve ay hakkındaki bilgilendirmeler yapıldı. Yoğun ilginin olduğu etkinlik sonunda minik öğrencilerin meraklı soruları eşliğinde teleskopla Güneş gözlemi yaptırıldı.

ŞEHİT CENNET YİĞİT İLKOKULU

Şehit Cennet Yiğit İlkokulu öğrencilerine#STEMCareer kap , 23 Kasım 2017 tarihinde Erciyes Üniversitesi UZAYBİMER Müdürü Prof.Dr. İbrahim Küçük tarafından dünya ve ay hakkındaki bilgilendirmeler yapıldı. Yoğun ilginin olduğu etkinlik sonunda minik öğrenciler meraklı sorulara cevap aradılar. Öğrenciler sonrasında UZAYBİMER gezisine katıldılar. Ardından merkezimizi gezdiler.

BEYAZŞEHİR AHMET PAŞA İLKOKULU

22 Aralık 2017 tarihinde bölümümüzü ziyaret eden öğrencilere Öğretim Elemanı Dr. Mustafa Kürşad Yıldız tarafından dünya ve ay hakkındaki bilgilendirmeler yapıldı. Yoğun ilginin olduğu etkinlik sonunda minik öğrenciler meraklı sorulara cevap aradılar. Ardından merkezimizi gezdiler.

ÖZEL KAYSERİ ÇAY BAĞLARI FİNAL ANAOKULU

4 Ocak 2018 tarihinde bölümümüzü ziyaret eden anaokulu öğrencilerine Öğretim Üyelerimizden Doç.Dr. Hasan AK tarafından Güneş ve gezegenler hakkındaki bilgilendirmeler yapıldı. Yoğun ilginin olduğu etkinlik sonunda minik öğrenciler meraklı sorulara cevap aradılar. Ardından merkezimizi gezdiler.

SINAV TEMEL LİSESİ

12 Ocak 2018 tarihinde bölümümüzü ziyaret eden Sınav Temel Lisesi 9. Sınıf öğrencilerine UZAYBİMER Müdürü Prof.Dr. İbrahim KÜÇÜK tarafından Evrende neler var konulu bir seminer verildi. Etkinlik sonunda öğrenciler ile uzay konulu sorular tartışıldı. Ardından merkezimizi gezdiler.

ÖZEL AÇI ORTAOKULU-1

ERÜ AUBB 20 Şubat 2018 tarihinde Özel Açı Ortaokulu öğrencilerini ağırladı. İki grup halinde gelen öğrencilerin ilk grubuna Bölüm Konferans Salonumuzda Bölüm öğretim elemanımız Dr. Mustafa Kürşad YILDIZ tarafından kendilerine Güneş Sistemi, Gezegenler ve Uzay hakkında bilgiler verildi. Ardından merkezimizi gezdiler.

ÖZEL AÇI ORTAOKULU-2

ERÜ AUBB 20 Şubat 2018 tarihinde Özel Açı Ortaokulu öğrencilerini ağırladı. İki grup halinde gelen öğrencilerin ikinci grubuna Bölüm Konferans Salonumuzda Bölüm öğretim elemanımız Dr.Öğretim Üyesi İnci AKKAYA ORALHAN tarafından kendilerine Güneş Sistemi, Gezegenler ve Uzay hakkında bilgiler verildi. Ardından merkezimizi gezdiler.

YÜKSEK MİMAR SELÇUK KARAKİMSELİ İLKOKULU 

ERÜ AUBB, 3 Nisan 2018 tarihinde Yüksek Mimar Selçuk Karakimseli İlkokulu öğrencilerini ağırladı. Öğrencilere Bölüm Konferans Salonumuzda Bölüm öğretim elemanımız Doç.Dr. Hasan AK tarafından Gezegenler, Yıldızlar ve Uzay hakkında bilgiler verildi. Ardından merkezimizi gezdiler.

KOCASİNAN 75. YIL CUMHURİYET ANADOLU LİSESİ

STEM Discovery Week “Say Yes To STEM”. Professionals in the 75th year. Professor Erciyes is the head of the department of astronomy and space science. Dr. İbrahim KÜÇÜK, gave important information to the students about career choices. He talked about the challenges of the field, the job opportunities and the competencies needed for the field. We thank Mr. Ibrahim KÜÇÜK for his support. ( Science Teachers in Europe ) 

DOĞA ANADOLU LİSESİ

ERÜ AUBB, 8 Mayıs 2018 tarihinde Kayseri Doğa Anadolu Lisesi Fizik Zümresi tarafından 9, 10 ve 11. sınıflardan oluşan öğrenci gurubunu ağırladı. Öğrencilere Bölüm Konferans Salonumuzda Bölüm öğretim elemanımız Araştırma Görevlisi Derviş Ersin TOKBAY tarafından Gezegenler, Yıldızlar ve Uzay hakkında bilgiler verildi. Ardından merkezimizi gezdiler.

BURHAN DİNÇBAL ORTAOKULU

10 Mayıs 2018 tarihinde bölümümüzü ziyaret eden Burhan Dinçbal Ortaokulu 7 ve 8. Sınıf öğrencilerine UZAYBİMER Müdürü Prof.Dr. İbrahim KÜÇÜK tarafından Evrende neler var konulu bir seminer verildi. Etkinlik sonunda öğrenciler ile uzay konulu sorular tartışıldı. Ardından merkezimizi gezdiler.

HACI MUSTAFA GAZİOĞLU ORTAOKULU -1

22 Mayıs 2018 tarihinde bölümümüzü ziyaret eden birinci gurup Hacı Mustafa Gazioğlu Ortaokulu 7 ve 8. Sınıf öğrencilerine UZAYBİMER Müdürü Prof.Dr. İbrahim KÜÇÜK tarafından Evren nedir? Sınırları nelerdir? Dünyada ve Türkiye’de uzay çalışmaları nelerdir konularında bir seminer verildi. Ardından merkezimizi gezdiler.

HACI MUSTAFA GAZİOĞLU ORTAOKULU -2

24 Mayıs 2018 tarihinde bölümümüzü ziyaret eden ikinci gurup Hacı Mustafa Gazioğlu Ortaokulu 7 ve 8. Sınıf öğrencilerine UZAYBİMER Müdürü Prof.Dr. İbrahim KÜÇÜK tarafından Evren nedir? Sınırları nelerdir? Dünyada ve Türkiye’de uzay çalışmaları nelerdir konularında bir seminer  verildi. Ardından merkezimizi gezdiler.

50. YIL DEDEMAN İMAMHATİP ORTAOKULU

29 Mayıs 2018 tarihinde bölümümüzü ziyaret eden 50.Yıl Dedeman İmamhatip Ortaokulu 7 ve 8. Sınıf öğrencilerine Öğretim Üyelerimizden Doç.Dr. Mehmet TANRIVER tarafından Güneş Sistemi konulu bir seminer verildi. Etkinlik sonunda öğrenciler ile uzay konulu sorular tartışıldı. Ardından merkezimizi gezdiler.

Toki Şehit Levent Çetinkaya Ilkokulu

29 Mayıs 2018 tarihinde bölümümüzü ziyaret eden TOKİ Şehit Levent Çetinkaya İlkokulu 7 ve 8. Sınıf öğrencilerine Öğretim Üyelerimizden Dr.Öğr.Üyesi İnci AKKAYA ORALHAN tarafından Güneş Sistemi ve Büyüklükler konulu bir seminer verildi. Etkinlik sonunda öğrenciler ile uzay konulu sorular tartışıldı. Ardından merkezimizi gezdiler.

Hacı Mustafa Gazioğlu İmam Hatip Ortaokulu

ERÜ AUBB, 30 Mayıs 2018 tarihinde Hacı Mustafa Gazioğlu İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerini ağırladı. Öğrencilere Bölüm Konferans Salonumuzda Bölüm öğretim elemanımız Doç.Dr. Hasan AK tarafından Gezegenler, Yıldızlar ve Uzay hakkında bilgiler verildi. Ardından merkezimizi gezdiler.

KAYSERİ ODTÜ KOLEJİ İLKÖĞRETİM BİRİNCİ KADEME

30 Mayıs 2018 tarihinde bölümümüzü ziyaret eden ODTÜ Koleji öğrencilerine UZAYBİMER Müdürü Prof.Dr. İbrahim KÜÇÜK tarafından Uzay, Evren nedir? Sınırları nelerdir? Güneş Sistemi ve Yıldızlar konularında bir seminer  verildi. Ardından merkezimizi gezdiler.

ÖZEL SAFA EĞİTİM KURUMLARI MERVE ORTAOKULU

2 Ekim 2018 tarihinde bölümümüzü ziyaret eden Özel Safa Eğitim Kurumları Merve Ortaokulu 1. gurup öğrencilerine Bölüm Öğretim Üyelerimizden Doç.Dr. Mehmet TANRIVER  tarafından Uzay, Evren nedir? Sınırları nelerdir? Güneş Sistemi ve Yıldızlar konularında bir seminer  verildi. Ardından merkezimizi gezdiler.

ÖZEL SAFA EĞİTİM KURUMLARI MERVE ORTAOKULU

3 Ekim 2018 tarihinde bölümümüzü ziyaret eden Özel Safa Eğitim Kurumları Merve Ortaokulu 2. gurup öğrencilerine Bölüm Öğretim Üyelerimizden Dr.Öğr. Üyesi İnci AKKAYA ORALHAN tarafından Uzay, Evren nedir? Sınırları nelerdir? Güneş Sistemi ve Yıldızlar konularında bir seminer  verildi. Ardından merkezimizi gezdiler.

ÖZEL SAFA EĞİTİM KURUMLARI MERVE ORTAOKULU

4 Ekim 2018 tarihinde bölümümüzü ziyaret eden Özel Safa Eğitim Kurumları Merve Ortaokulu 3. gurup öğrencilerine UZAYBİMER Müdürü Prof.Dr. İbrahim KÜÇÜK tarafından Uzay, Evren nedir? Sınırları nelerdir? Güneş Sistemi ve Yıldızlar konularında bir seminer  verildi. Ardından merkezimizi gezdiler.