Astronomi ve Uzay Bilimleri Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZAYBİMER), Radyo Astronomi alanında Türkiye’nin tek, optik astronomi alanında ise ikiz teleskopları ile en yeni gözlemevidir. 2007 yılında TC Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen bir projenin ürünüdür. UZAYBİMER, L bandında yapılacak olan radyo astronomi gözlemler ile Güneş radyo akısı takibi konularında ülkemizde ilk radyo astronomi çalışmalarını başlatmış olup sonuçları yakın zamanda yayınlanacaktır.

T35 teleskopu ile Bilim-Toplum hizmeti, T40 teleskopu ile de bilimsel çalışmaların yapılacağı merkezimizin, “Multiwavelength (çok dalgaboylu)” gözlem çalışmaları yapan ilk ve tek gözlemevi olması yolunda son aşamaya gelinmiştir.

GÜNCEL HABER

Parçalı Ay Tutulması Gözlem Etkinliği

Ülkemizden tamamı gözlenebilecek olan Parçalı Ay Tutulması, 16 Temmuz 2019 gece 21.43 – 03.18 saatleri arasında gerçekleşti. Parçalı Ay Tutulması, Ay diskinin bir kısmının Yer’e ait gölge konisinin içerisine girmesiyle oluşur. Çıplak gözle her yerden izlenebilen bu gök olayı aynı zamanda teleskop ile de gözlemek için ERÜ-UZAYBİMER’de “halk günü” etkinliği düzenlendi.

T40 Teleskopu      Foto: ©Betül TÜRKSOY
 

Jüpiter ve Satürn gezegenleri gözlemleri yanı sıra 16 Temmuz akşamı 21.30 – 23.30 saatleri arasında UZAYBİMER’de “Parçalı Ay Tutulması Gözlemi” yapıldı.

ERÜ Araştırma ve İnovasyon Çalıştayı sonrası ERÜ Mühendislik Fakültesi, Mekatronik Mühendisliği ile işbirliği görüşmeleri başladı…

Merkezimiz 31 Ocak-1 Şubat 2019 tarihlerinde yapılan ERÜ Araştırma ve İnovasyon Çalıştayına katıldı… sunum için tıklayınız.

T35 ve T40 optik teleskoplarımızın açılışını yaptık. Hedefimiz en kısa zamanda ilk ışığı almaktır.

 

Meteoroloji İstasyonumuz Hizmete Girdi!..

 

UZAYBİMER ve Uzay çalışmaları.

TV Kayseri….. Dilek Elmaağaçlı ile 45 Dakika 152.Bölüm-Prof.Dr.İbrahim Küçük 03.10.2018

Türkiye’nin ilk radyo astronomi çalışmaları Kayseri’de başlıyor.

Haber….. İhlas Haber Ajansı-İHA

Daha önce radar sistemi olarak kullanılan ve Kalkınma Bakanlığının projesi ile yapısı değiştirilmeden Erciyes Üniversitesi kampüs alanı içerisine taşınan UZAYBİMER’de, 13 metre çapındaki teleskopla, Türkiye’de ilk kez radyo dalga boyundaki ışınlar ve bunların astronomik kaynakları gözlemlenecek.

Buranın, Türkiye’nin ilk radyo teleskopu olduğunu belirten Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Prof.Dr. İbrahim Küçük, “Aslında bu, büyük bir projenin küçük bir parçası. Aslında bir Ulusal Radyo Gözlemevi Kurulum Çalışması var. Bununla ilgili olarak TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi tarafından bir Kalkınma Bakanlığı çalışması yürütülüyor. Ama devam ettirilmedi. Biz onu, adım adım kendi adımıza devam ettirmeye çalışıyoruz” dedi. “Havacılıkla anılan Kayseri’mizin, astronomi çalışmalarında da yer bulmasını istiyoruz” UZAYBİMER’de, 13 metre çapındaki teleskopun dışında, binanın dışarısında yer alan bir kubbesiz radyo teleskopu ve yeni yapılan iki optik gözlemevi ile bilimsel projeler ürettiklerini dile getiren Prof.Dr. Küçük, “Yıllardır havacılıkla anılan Kayserimizin aynı zamanda da uzay bilimleriyle de anılması için elimizden geleni yapıyoruz. Bu kapsamda Havacılık ve uzay Bilimleri Fakülte’mizle de ortak çalışmalarımız var. Aynı zamanda halk gözlemleri ve ilk-orta düzeydeki öğrencilerimizle de gökyüzü gözlemi yapmak için İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve belediyelerle yaptığımız protokoller var. Dolayısıyla hem üniversitemizi tanıtmak hem merkezimizi tanıtmak; hem araştırma hem eğitim anlamında ülkemize faydalı olmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu. Merkez, kendi yazılımlarını dahi kendisi üretiyor UZAYBİMER Müdür Yardımcısı Dr.Öğr.Üyesi Nurten Filiz Ak ise,  radyo teleskopu kumanda eden yazılımın dahi merkezdeki araştırmacılar tarafından üretildiğini belirtti. Türkiye’de ilk olan radyo astronomi çalışmaları ile öğrenciler ve araştırmacılar için yeni alanlar açmayı hedeflediklerini dile getiren Dr.Öğr.Üyesi Nurten Filiz Ak, “Teleskopla yaptığımız gözlemler, gözümüzle gördüğümüz ışığı değil, radyo dalga boylarındaki ışığı algılayabilecek şekilde yapıldı. Evrenin tamamındaki radyo dalga boyundaki ışınların ve ışınları yayan astronomik kaynakların haritalandırması ve bunun dışında örneğin pulsarlar gibi çok özel cisimleri gözlemek istiyoruz” ifadelerini kullandı. ERÜ Fen Fakültesine bağlı Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünde 75 lisans, 35 yüksek lisans, 5 doktora öğrencisi bulunuyor. Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünün araştırma merkezi konumundaki UZAYBİMER ise Türkiye’de ilk radyo astronomi çalışmalarının yapılacağı 13 metre çapındaki teleskopa sahip. UZAYBİMER de, bu teleskop dışında, bir kubbesiz radyo teleskop ve yeni yapılan iki gözlemevi yer alıyor. UZAYBİMER, zaman zaman yaptığı halk gözlemleri ve üniversite düzeyi öncesindeki eğitim kurumları için düzenlediği gözlemevi gezileri ile kentte astronomi bilimine olan ilgiyi artırmayı hedefliyor.

Haber kaynağı: http://www.iha.com.tr/webtv-kayseride-turkiyenin-ilk-radyo-astronomi-calismalari-yapilacak-22470/


Merkez Haberleri

 

Ziyaret için adres:

Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Gözlemevi (UZAYBİMER) Uygulama ve Araştırma Merkezi / KAYSERİ

 

 

+90 352 207 66 66 / 13475
Pazartesi - Cuma 13:00 - 17:00

Bize ulaşın